כל מה שאתם חייבים לדעת על טיפול בחרדות

טיפול בחרדות

לא מעט אנשים, צעירים ומבוגרים, מוצאים את עצמם מתמודדים עם חרדות, בין אם באופן קבוע ובין אם באופן נקודתי. חרדות זה דבר טבעי, אנחנו יכולים לחוות אותן בדרכים מגוונות ומסיבות שונות. אך זה לא אומר שאנחנו צריכים לחיות איתן מבלי לטפל בהן.

על מנת להבין איך מטפלים בחרדה בצורה נכונה, חשוב להבין תחילה מה זו חרדה וכיצד אנחנו יכולים לאבחן שאנחנו אכן מתמודדים עם חרדות במצבים מסוימים. חשוב להדגיש, לא צריך להיות חולה או מאובחן במצב נפשי מסוים בשביל להתמודד עם חרדות. מדובר על מצב טבעי לגמרי.

מהי חרדה?

חרדה היא מצב בו אדם חש תחושה של פחד ואי שקט, אשר משתלבת בתחושה פיזית ונפשית אשר מונעת ממנו לפעול בצורה רגילה. חרדות מעוררות מחשבות, בין אם על מצבים אמיתיים ובין אם על מצבים דמיוניים, אשר עלולות להשפיע על היכולת לפעול.

חרדה מאופיינת בצורות שונות, למשל דופק מהיר, נשימה כבדה, הזעה, רעידות, חולשות ואפילו תחושת עילפון. מעבר לכך, הגוף משותק ולא יכול לבצע פעולה בצורה סדירה, המחשבות מבולבלות, וחשים תחושה עמוקה של מתח.

ההבדל בין חרדה לפחד רגיל הוא, חרדה היא דבר משתק עד כדי כך שהיא יכולה להוביל אותנו לסכנה ממשית. פחד, לעומת זאת, זו תגובה לתחושת סכנה אשר עוזרת לנו לשרוד במצבים שונים. פחד זה מצב טבעי לחלוטין, והוא איננו משתק אותנו.

כיצד מטפלים בחרדה

ישנן דרכים שונות עבור טיפול בחרדות. בראש ובראשונה, אדם שמרגיש תחושת חרדה, בוודאי אם היא חוזרת שוב ושוב, הרי שעליו ליידע גורמי מקצוע, פסיכולוגיים, פסיכיאטריים ולקבל טיפול מקצועי. הטיפול יכול לבוא בדמות שיחות ויכול להתלוות לכך שימוש בכדורים ותרופות שונות.

באופן מעשי, באותה רגע בא החרדה נוצרת ומשפיעה על הגוף ועל הנפש, הרי שיש לדאוג שאנחנו לא עוסקים בפעולה שיכולה לסכן אותנו ויתרה מזו, יש לוודא שאנחנו לא מסכנים אף אחד אחר. עלינו לשבת, לשתות מים ולנסות להוריד דופק ולחזור לנשימה רגילה. חשוב מאוד לא להיות לבד, על מנת שלא נפגע בעצמנו.

מה יכול להוביל לחרדות

על מנת לספק טיפול בחרדות בצורה נכונה, חשוב לדעת מה מוביל לכך. ישנן סברות שונות מדוע אנשים מפתחים חרדות. בדרך כלל מדובר על דברים שקשורים לילדות, אירועים וטראומות משפיעות על הגוף ועל הנפש. ידוע שאנשים שעברו התעללות בילדותם, מתמודדים עם חרדות מסוגים שונים.

מעבר לכך, הרי שגם פוסט טראומה מאירועים מסוימים בחיים, כולל בחיים הבוגרים, מתחים, לחצים, וכן נסיבות חיים שונות. בין אם זה תחושה של חרדה קיומית ממלחמה ובין אם זו חרדה חברתית בגלל קשיים בהיבט זה. בכל מקרה, כל סוגי החרדות ישנן דרכי טיפולי שונים בהתאם למה שמתמודדים איתו.