אחזקת שבר במפעלים

אחזקת שבר במפעלים – מה זה אומר בעצם וכיצד זה משפיע על תהליך הייצור

כאשר מוצר ביתי מתקלקל, עומדות בפנינו כמה וכמה אופציות. אנחנו יכולים לשלוח אותו לתיקון אצל טכנאי או במעבדה, אנחנו יכולים גם להזמין איש מקצוע אלינו הביתה שיבצע את התיקון. אם אנחנו לא רוצים לתקן את המוצר, אז אנחנו יכולים לרכוש מוצר חלופי ואם זה לא דחוף לנו, אז אנחנו יכולים לחכות עם זה, עד שיתאפשר לנו מבחינה כלכלית לקנות מוצר אחר במקום.

כאשר מדובר על מפעלים שאחראים על תהליכי ייצור שונים, אז ההתנהלות היא אחרת. כאן יש מה שנקרא, אחזקת שבר. הכוונה היא, כיצד מתנהלים במצב בו מכונה, מתקן או ציוד מסוים מתקלקל. איך אפשר לנהוג בשביל שיהיה ניתן להמשיך בתהליך הייצור באופן רגיל.

צריך לזכור, נכון שגם אם אצלנו בבית מתקלקל מוצר מסוים זה משפיע עלינו, אך במקרים רבים זה רק משפיע על איכות החיים. אם מדובר במוצרים כמו מקרר או תנור, זה יכול להשפיע מעבר לכך. במפעלים לעומת זאת, יש לכך השפעה הרבה יותר רחבה. זה משפיע באופן מהותי על תהליך הייצור, זה יכול לגרום במקרים קיצוניים להשבתת קו ייצור, ובמילים אחרות, לנזק כלכלי עצום למפעל, שכן הוא לא מייצר, הוא לא יכול למכור מוצרים, ועל כל זה, צריך לקחת בחשבון עלויות שוטפות שצריך להמשיך ולבצע, כמו למשל משכורות לעובדים, גם אם הם לא יכולים לעבוד בפועל.

לכן, מקומות רבים מקיימים מה שמכונה אחזקת שבר במפעלים. כלומר, פעולות אחזקה שמיועדות לציוד או מתקנים מסוימים שהתקלקלו ויש צורך לבצע בהם תיקון כזה או אחר. חשוב להדגיש, אחזקת שבר מתבצעת במה שאנחנו נכנה מקרה קיצון, כלומר, במקרה בו המכונה או המתקן איננו עובד. זה לא דבר שאמור לקרות באופן שכיח. האחזקה השוטפת, היא מה שמכונה אחזקה מונעת, והיא כוללת טיפולי אחזקה שונים אשר המטרה שלהם למנוע סיטואציה בה אנחנו מגיעים לאחזקת שבר.

כיצד מבצעים אחזקת שבר בצורה נכונה

ברמת העיקרון, בשביל לבצע אחזקת שבר במפעלים בצורה נכונה, יש לאתר את מקור הבעיה כמה שיותר מהר ולפנות אל גורם מקצועי, למשל, אנשי מקצוע מטעם החברה אשר ממנה רכשנו את המכונה או את המתקן, והם ידאגו לבצע את כל התיקונים הנדרשים בשביל שהמכונה תחזור לעבוד.

כאמור, אם אנחנו נבצע אחזקה מונעת כנדרש, בדיקות תקופתיות וכל דבר אחר שהוא הכרחי, ייתכן מאוד שאנחנו נוכל להימנע מסיטואציה בה נידרש לפנות אל אנשי מקצוע שיבצעו עבורנו אחזקת שבר. עם זאת, חשוב להדגיש, בתהליך הייצור קורים דברים, לעיתים אין לנו שליטה עליהם, ואנחנו בוודאי לא יכולים לצפות אותם.

אנחנו צריכים לקחת בחשבון גם, שמכונות מתיישנות עם הזמן, יוצרות בלאי, ואז אין לנו ברירה אלא לצפות שעם הזמן אנחנו נידרש לפנות אל גורמי מקצוע שיתחזקו את המכונה כתוצאה מתקלות שונות. מן הסתם, אם אנחנו נקפיד על טיפולי תחזוקה קבועים, סביר להניח שנחסוך לא מעט זמן וכסף, סביר להניח גם שנוכל להשתמש במכונות בצורה הרבה יותר אפקטיבית, נוכל ליהנות מתהליך ייצור איכותי וטוב יותר.

לפני סיום נדגיש, אחד הנקודות החשובות ביותר בשמירה על איכותן של מכונות או כל מתקן אחר, לאפשר רק לאנשים עם ידע וניסיון לעבוד על המכונות ולא לאפשר לכל אחד להשתמש בהן. בצורה כזו, אנחנו נפחית בצורה משמעותית את הסיכוי שהמכונות יתקלקלו ונוכל להמשיך ולעבוד איתן בצורה ממושכת לאורך זמן, ולהפיק תהליך ייצור איכותי.