תפקידו של עורך דין המתמחה במיסוי בינלאומי

הכפר הגלובלי נתן אפשרות לחברות ישראליות לגדול ולהתפתח עם קהלים חדשים מחוץ לישראל. גם פרילנסרים או עצמאיים יכולים להגדיל את מאגר לקוחותיהם אל מעבר לים ולאוקיינוס. ישראלים יכולים גם לעשות רילוקיישן ועדיין להיות חייבים במס בישראל. אך נושא מיסוי בינלאומי אינו נוגע רק על הכנסות מעבודה, אלא גם ליחידים בעלי השקעות בחו"ל, בין אם בנדל"ן, או במניות, או בכל דבר אחר.

בכל מדינה קיימת מערכת חוקים ומיסוי משלה. בעקבות הסכמים ואמנות בין-לאומיות שעליהם ישראל חתומה, תמו הימים שבהם היה קל ופשוט להחזיק כספים ונכסים במדינות שונות ברחבי העולם הרחק מעיניהם הפתוחות של אנשי רשות המסים. היום, למשל, גופים פיננסיים מחויבים להעביר מידע על אודות אזרחים המחזיקים חשבונות בנק בחו"ל וקיימת העברת מידע בין גופים מסחריים לרשויות המס במדינות השונות. 

החוק בישראל וההתנגשויות עם חוקים במדינות זרות

על פי החוק בישראל קיום, כל אדם מחויב בתשלום מס על כל סוגי ההכנסה, בין אם מקורה בישראל ובין אם במדינה זרה. כך למשל, מעצב גרפי ישראלי החי בצרפת אך שכרו משולם על ידי חברה שממוקמת בישראל, חייב לשלם מס הכנסה על הכנסתו בישראל, גם אם זו משולמת לחשבון הבנק שלו בפריז. אולם כתושב צרפת, גם הרשויות במדינה שבה הוא מתגורר דורשות ממנו תשלום מס. כך שבפועל, קיימות לא מעט התנגשויות בין מדיניות המסים במדינות השונות. 

כדי לפתור את הבעיות הללו קיימות אמנות בין-לאומיות למניעת כפל מס. ועדיין, מדובר בנושא סבוך ומורכב, מכיוון שעומס המסים שונה ממדינה למדינה. ישנן מדינות שבהן המסים גבוהים יותר מאשר בישראל ובאחרות גובה המס נמוך משמעותית. לכן, על מנת להימנע מכפל תשלומים ומקנסות שנובעים בתום לב מאי ידיעת החוק, מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה במיסוי בינלאומי בכל מקרה שבו אזרח ישראלי מרוויח את הכנסותיו גם מחו"ל, או מתגורר במדינה זרה. באופן כזה יכולים נישומים לצמצם את תשלומי המס שלהם באופן חוקי.

מבחן התושבות

מס הכנסה קובע, היכן בפועל מתקיים מרכז חייו של הנישום. ההכרעה מתקבלת לאחר שנבחנים הקשרים השונים שמקיים האדם בפן המשפחתי, החברתי והכלכלי, וכמובן. כך למשל אם בשנת מס מסוימת הנישום התגורר בישראל יותר ממחצית אותה השנה, רוב הסיכויים הם כי מס ההכנסה יראה בו תושב ישראל. הנושא שוב מסתבך אם אדם מתגורר רוב הזמן בחו"ל, אך יש לו בן או בת זוג וילדים בישראל, מה שעשוי לקבוע כי מרכז החיים דווקא בארץ.

ומה בנוגע לחברות ולגופים מסחריים? רשויות המס בוחנות מספר שאלות, כמו למשל היכן רשום העסק, היכן הוא מבצע את רוב הפעילויות העסקיות והניהוליות, ובהתאם לכך מתקבלת ההחלטה. נסכם ונאמר כי לא תחום המיסוי הבינלאומי הוא תחום מורכב וסבוך בין אם מדובר בהיבט העסקי ובין אם הפרטי, כך שמומלץ מאוד להיעזר בשירותיהם של עורכי דין מומחים בתחום.