תפקידו של היועץ הפנסיוני

תוכנית עסקית

את הרעיון הכללי כולנו מכירים: קרן הפנסיה שלנו נועדה כדי לצבור חסכונות על פני שנים ארוכות, וכך לאפשר לנו לכלכל את עצמנו בכבוד עם פרישתנו לגמלאות. אולם די בכך שנצלול ולא במעט מתחת לפני השטח כדי להכיר את המוצרים הפנסיוניים השונים, כדי שנגלה עולם ומלואו של מושגים, תנאים ותקנות שאין אנו מכירים.

בדיוק לשם כך נועד תפקידם של היועצים הפנסיוניים אשר פועלים כדי להסיר את הערפל ולהפוך את התחום לנהיר ופשוט הרבה יותר. האם רק בכך מסתיים תפקידם? הנה כמה דברים שכדאי לכם להכיר על עולם הייעוץ הפנסיוני.

מהו ייעוץ פנסיוני? 

יועצים פנסיוניים הינם בעלי מקצוע אשר מחזיקים ברישיון רשמי מטעם הרשות לניירות ערך ומשרד האוצר.

כדי להיות יועצים פנסיוניים, על אנשי המקצוע לעבור בחינות רשמיות מטעם משרד האוצר והרשות לניירות ערך, כמו גם לעבור חצי שנה של סטאז' מעשי המפוקח על-ידי איש מקצוע מוסמך. רק לאחר מעבר כל נקודות הציון הנדרשות, ניתן הרישיון הנכסף המאפשר לספק את השירות הנדרש.

חשוב לעמוד על הבדלים מהותיים: ישנם יועצים פנסיוניים שתפקידם הוא לספק ייעוץ אובייקטיבי, ומנגד ישנם משווקים פנסיוניים, בעלי מקצוע שעברו הכשרה זהה אך מתוקף תפקידם הם משווקים ומוכרים מוצרים פנסיוניים, קרי יש להם אינטרס והייעוץ הוא איננו אובייקטיבי.

כיצד יועץ פנסיוני יכול לסייע לנו?

כיום ניתן למצוא מגוון חברות ועצמאיים המספקים שירותי ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי. אין מדובר בשירות שהוא חובה, אך הוא בהחלט יכול לסייע לקבל את הבחירה הנכונה ביותר.

ייעוץ מקצועי המבוצע על-ידי איש מקצוע מיומן ובקיא במוצרים פנסיוניים, יכול לסייע לחסוך כספים רבים ואף לשפר את הפנסיה הקיימת באופן ניכר. לא אחת, מוצרים פנסיוניים שונים כפופים בדמי ניהול גבוהים, כאלו שלעתים כלל אינם מצריכים את ההוצאות הגבוהות.

מתפקידו של היועץ הפנסיוני הוא לשקף עבור לקוחותיו את החסכונות הקיימים ולייצר תכנית פעולה המותאמת לצורכיהם אשר תסייע להם לחסוך כסף רב ואף להתאים את הכיסוי הביטוחי הנכון ביותר עבורם.

כך לצורך הדוגמה, הפרשה של סכום מועט אשר איננה משקפת את הכנסותיו של אדם מסוים, עלולה לפגוע בו לא רק בהיבט של עתידו הפיננסי, אלא גם באשר במקרי אסון בהם הוא איננה מסוגל לעבוד עקב אירוע כזה או אחר. באם הכיסוי הביטוחי לא ישקף את הכנסותיו, הרי שאותו אדם נפגע כלכלית באופן משמעותי. 

למי זה מתאים?

חיסכון פנסיוני הוא לא רק המלצה חמה, כי אם הכרח על-פי חוקי מדינת ישראל. ההסתמכות על בעל מקצוע אשר יספק את הייעוץ הנדרש יכולה לסייע רבות ולחדד את ההחלטות הכלכליות שאותו אדם מקבל.

עבור מרביתנו כל חבילה נדמית כזהה לקודמתה, אך האותיות הקטנות כמו גם ההתאמה לצרכינו, יכולה להשפיע באופן ניכר ואף חסר תקדים באשר לעתידנו הכלכלי.