מה כולל תפקידו של יועץ הידרולוגי

כשיזמים המעוניינים ליצור פרויקט מסוים, הם נדרשים להשתמש בלא מעט אנשי מקצוע שיכולים לעזור להם לפתח אותו באופן שישביע את רצונם ובאופן שישרת את המטרות שלהם. מדובר על אנשי מקצוע המתמחים בתחומים שונים ויכולים לספק להם את הידע הנדרש עבורם, מתוך הניסיון שהם רכשו במהלך השנים.

אחת הדוגמאות הטובות לכך, הוא יועץ הידרולוגי. על מנת להבין מה תפקידו וכיצד הוא יכול לעזור ליזמים בתחומים שונים, רצוי להבין תחילה מה המשמעות של תחום הידרולוגיה לכל הנושא של פרויקטים של בניית מבני מגורים או מבנים עסקיים, תשתיות ופרויקטים אחרים.

כיצד הידרולוגיה משפיעה על פיתוח פרויקטים

הידרולוגיה זה תחום המתייחס לכל הנושא של השפעות המים על הסביבה. בין אם מדובר במי תהום, מי גשמים, שיטפונות, ניקוז ועוד. למעשה הידרולוגיה מתייחסת לכל הנושא של מים שאינם באוקיינוסים או שאינם באטמוספרה.

אנחנו יכולים להניח שיש למים השפעות רבות ונרחבות על כל פרויקט יזמות אשר מתוכנן, בין אם זה לצרכים פרטיים, עסקיים או ציבוריים. למשל, אם רשות מקומית רוצה לפתח פארק, עליה לדעת כיצד משאבי המים יכולים להשפיע עליו ואיך היא יכולה לנצל את העניין לטובה. כמו כן, אם אדם פרטי רוצה לבנות בית, הוא צריך לדעת איך משאבי המים בסביבה ישפיעו על המבנה והחיים בו.

ייעוץ הידרולוגי הוא הכרחי מאחר ורק איש מקצוע יכול לספק את התשובות לשאלות הרלוונטיות וכן להציג פתרונות מתאימים. זו הסיבה שיזמים ברמות שונות, משתמשים בשירותיו לצרכים של פרויקטים מסוגים שונים. בין אם מדובר על פרויקטים בתקציב גבוה או נמוך.

כיצד יועץ הידרולוגי יכול לעזור לנו?

כשאנחנו פונים אל ייעוץ הידרולוגי, יש לנו מספר מטרות. ראשית, שהוא ימפה עבורנו את השטח ויראה עם אילו בעיות אנחנו עלולים להתמודד, הן בעת תהליך הבנייה והן בשלב מאוחר יותר, כאשר המבנה יהיה בנוי ואנחנו נאכלס אותו ונשתמש בו.

שנית, אנחנו נרצה שהוא יציג בפנינו פתרונות אפשריים לכל אחת מהבעיות, במידה ויש כאלה, ויציג בפנינו אופציות שונות כיצד לנהוג, על פי אופי הפרויקט וכן בגבולות התקציב שעומד לרשותנו. נרצה שהוא יספק לנו את התמונה המלאה בשביל שאנחנו לא נמצא את עצמנו מתמודדים עם בעיה שאין לנו סיכוי להתגבר עליה.

שלישית, ייעוץ הידרולוגי במקרים רבים כולל גם אפשרות להשיג אישורים נדרשים לצורך תכנון המבנה, בנייתו וכן אישור אכלוסו. כלומר, מלבד העניין הטכני או התיאורטי הרי שהיועץ גם מבצע פעולות מעשיות בשביל שאנחנו נוכל לקבל את האישורים הנדרשים ותהיה לנו אפשרות להשתמש במבנה כפי שאנחנו רוצים. אחרת אנחנו נידרש לעשות זאת עצמנו.

בסיכומו של דבר, היועץ אמור ללוות אותנו לאורך כל התהליך עד לשלב בו אנחנו מאכלסים את המבנה כפי שאנחנו רוצים.