מהי השקעת נדל"ן פסיבית?

אחזקת מבנים

הכנסה פסיבית

בעולם בו גדלנו ובו אנו חיים ישנה משוואה מקובלת שמציגה שני צדדים בלתי ניתנים לשינוי והחלפה: כדי להתקיים בכבוד ולממש את רצונותינו עלינו לעבוד, וסביר להניח שיהיה עלינו לעבוד קשה. עיקרון זה נשען על ההנחה שהדרך היחידה לקבל תשלום קבוע לחשבון הבנק היא לקבל משכורת על עבודה, וככל שנרצה להרוויח יותר יהיה עלינו לעבוד קשה יותר. 

גישת ההכנסה פסיבית מאתגרת את ההנחה הזו, ובוחנת באופן מתמיד אפשרויות לקבל תשלום קבוע ללא התלות בהיקף העבודה שבו נבחר לעבוד, הכנסה שמגיעה גם כאשר איננו עובדים כלל. ההכנסה הפסיבית כמעט תמיד מבוססת "השקעה ראשונית" – הון ראשוני שאנחנו בוחרים להשקיע בשוק ההון, בנדל"ן, בקרנות סיכון או במטבעות קריפטוגרפיים. ההשקעה הראשונית אמורה להיות המעשה התובעני היחיד שנעשה, ומשלב זה ואילך אנחנו אמורים להנות מהכנסה חודשית "שקטה" גם ללא שעשינו כמעט שום דבר.

השקעה פסיבית בנדל"ן – מה זה?

ההשקעה בשוק הנדל"ן, בניגוד לקניית דירה לצרכי מגורים, היא השקעת הכסף שלנו ברכישת קרקע ו/או דירה בנויה, כדי למכור אותה או כדי להשכיר אותה ובכך כספי ההון הראשוני (ה"קרן") מולידה לנו רווחים נוספים בתמורה להשקעה. ישנם אנשים שמתפרנסים מהשקעה "אקטיבית" בשוק הנדל"ן: הם קונים מגוון של נכסי מקרקעין ומוכרים אותם ליזמים, קבלנים ואנשים פרטיים, מטרתם היא לקנות ולמכור כמה שיותר נכסים כדי להרוויח מהם. 

לעומת ההשקעה האקטיבית בשוק הנדל"ן, השקעה פסיבית לרוב תתמקד בקניית נכס נדל"ני לצרכי רווח משכירות או מעליית שווי הדירות לאורך זמן. אדם שקנה דירה בשווי מסוים בשנת 2000, הרי שבשנת 2022 גם בלי שעשה דבר לרוב יעלה שווי הנכס (כתלות במצב שוק הנדל"ן) ובכך הוא הרוויח את הפער שבין הקנייה למכירה. אם במשך אותם השנים שבין הקנייה למכירה, ישכיר הקונה את הדירה לתושבים, הוא יוכל להרוויח את דמי השכירות החודשיים, זאת כמעט ללא צורך בפעולה מצידו – זוהי הכנסה פסיבית. 

אמנם, מקרקעין בישראל הם נכסים יקרים מאוד, ואילו איתור עצמאי של נכסים מתאימים בחו"ל לצרכי השקעה איננו מתאים לכל אדם. לקניית דירה נדרש בדרך כלל הון ראשוני לא מבוטל ולקחית הלוואת משכנתא מהבנק תחת תנאים שונים. בנוסף, רכישת מקרקעין כרוכה מבחינה חוקית בתהליך לא פשוט של בדיקת בעלות והעברת רישום, ומבחינה מעשית דורשת איתור של נכס מתאים ולרוב גם שיפוץ ותחזוק מינימלי שלו. 

לשם כך ישנן חברות מקצועיות שתחום התמחותן הוא ניהול נכסים עבור השקעה פסיבית בנדל"ן. חברות אלו מתמחות באיתור נכסים פוטנציאליים לקנייה בארץ ובחו"ל, לפי אפיק השקעה המתאים אישית למשקיע ולהון הראשוני אותו הוא מוכן להשקיע. חברות אלו מנהלות עבור אחוז מסוים מרווחי ההכנסה הפסיבית את הליך האיתור, הרכישה וההלוואה למול הבנק, ומנהלים את הנכס במידת הנדרש.