המדריך המלא לבחירת מזוזות

מזוזה למכירה

בכל פתח של מבנה שאמור לאכלס יהודים, בין אם הוא מבנה מגורים פרטי, מבנה ציבורי, מבנה עסקי או אחר, חייבת להיות מותקנת על משקוף הדלת, מזוזה. זה נכון הן לגבי דלתות כניסה והן לגבי דלתות פנים בחדרים מסוימים.

מטרת המזוזה, כידוע, היא להעניק ברכה לכל מי שנכנס ויוצא דרך פתח הדלת. כאשר עוברים בפתח, כידוע, אנשים מאמינים, נוהגים להניח את קצוות האצבעות בכף היד על המזוזה ולאחר מכן להניח אותן על הפה. בכך הם ייהנו מברכה, בין אם הם נכנסים למבנה ובין אם הם יוצאים ממנו.

כיצד נכון להתקין מזוזה?

קיימת הלכה שלמה כיצד מתקינים מזוזה בפתח המבנה, בדלתות חיצוניות, או בדלתות פנימיות. על פי ההלכות, יש להתקין אותה במשקוף שמאל, בשליש העליון שלה (שמונה סנטימטר מהמשקוף העליון), בזווית אלכסונית.

את המזוזה צריך בעל הבית להתקין, לא חייב לעשות זאת במניין, אך כן צריך לברך לפני שמבצעים את ההתקנה. חשוב לומר, אם מדובר במבנה שכור, אז על השוכר לבצע את ההתקנה ולא המשכיר, ולו מהסיבה הפשוטה, שהוא זה שאמור להתגורר במקום וליהנות מהסגולות שלה.

איך רוכשים מזוזה?

אנחנו יכולים מגוון מקומות בהם נוכל למצוא מזוזות למכירה. בין אם מדובר בחנויות שמוכרות מוצרי יודאיקה, חנויות אשר שייכות לחסידויות וקבוצות דתיות שונות, כמו כן, אנחנו יכולים למצוא מזוזות בחנויות שונות אשר מוכרות מוצרים שונים לבית.

בשביל לרכוש מזוזה, אנחנו צריכים לדעת לוודא שהיא כשרה. לשם כך, מראש נכון יהיה לפנות לחנות או לאתר אינטרנט, שאנחנו יכולים לסמוך עליו ולהיות בטוחים שהם ימכרו אך ורק מזוזות כשרות ולא לקנות אצל כל אחד שמציע מזוזות למכירה.

המזוזה צריכה להכיל קלף עם תפילה, יש לבחון שהקלף עשוי בצורה נכונה, הכתב עליו ברור וכתוב כמו שצריך, כמו כן יש לבדוק מי כתב את הברכה, שכן לא יכול לעשות זאת. צריך לוודא גם שבית המזוזה תקין, חזק ואיכותי.

איך נדע אם שרכשנו מזוזה לא תקינה?

ישנן דרכים שונות לדעת אם המזוזה שרכשנו איננו תקינה, לצערנו לא מעט מקומות שמציעים מזוזות למכירה, מציעות גם מזוזות לא תקינות. זה בא לידי ביטוי בצורות שונות, בין אם זה בקלף עצמו, לעיתים אפילו אותם מקומות מנצלים את התמימות של האנשים אשר לא בודקים כלל אם יש קלף בתוך המזוזה.

הרבה פעמים בית המזוזה עצמו איננו תקין, וכמובן ישנן מזוזות הנמכרות על ידי אנשים שאינם מורשים בכך והקלף עצמו לא נכתב על ידי אנשים שמוסמכים לכתוב אותו. על כן הוא לא תקין ולא נכון. מכאן אנחנו יכולים ללמוד שאסור לרכוש ולהשתמש בו.

על מנת לחסוך עוגמת נפש, מוטב לרכוש מזוזה אך ורק במקום מוכר, ידוע, מקום שאפשר לסמוך על איכות וכשרות המזוזה.